| >  > B. Braun ulkoistaa l..



B. Braun ulkoistaa logistiikkatoimintonsa Tamrolle

2.6.2010

Tamro Suomi ja B. Braun ovat solmineet sopimuksen, jonka perusteella B. Braun ulkoistaa Tamrolle aiemmin itse hoitamansa liuostuotteiden logistiikan kokonaisuudessaan. Tamro vahvistaa näin asemaansa Suomen lääkejakelun markkinajohtajana. Sopimuksen mukaan Tamrolle siirtyy 1.10.2010 B. Braunin Vantaan Kivistössä sijaitseva logistiikkakeskus sekä osa sen varastotyöntekijöistä. Tamrolle siirtyvän B. Braunin lääkejakelun arvo on tukkuhinnoin noin 18 miljoonaa euroa vuodessa.

− Ulkoistamispäätöksemme perustui toimintamme kasvuun ja toisaalta tavoitteeseemme selkeästi keskittyä myyntiin ja markkinointiin. Tamron valitsimme siksi, että Tamron toimintakonsepti liuosjakelussa sopii hyvin strategiaamme, sanoo B.Braunin talousjohtaja Voitto Pajulehto.

B. Braun Suomi kuuluu saksalaiseen B. Braun konserniin, joka on Euroopan ja maailman johtavia terveydenhuoltoalan yrityksiä. Kansainvälisen konsernin liikevaihto on yli 3,79 miljardia euroa ja sen palveluksessa on 38 000 henkilöä. Suomessa B. Braunin kahdella yhtiöllä on toimipisteet Helsingissä ja Loviisassa. Henkilökuntaa on yli 60.

Lisätietoja:

Voitto Pajulehto, talousjohtaja, B. Braun, puh. 0400 216 866
Kai Kaasalainen, varatoimitusjohtaja, Tamro Suomi, puh. 040 589 8246
Terhi Kivinen, viestintä- ja yritysvastuujohtaja, Tamro-konserni, puh. 040 848 4001